Pokój sensoryczny, pokój terapeutyczny, gabinet terapeutyczny, sala sensoryczna, SI - integracji sensorycznej. Określeń jest wiele na to specjalne miejsce, bez którego dzisiaj terapeuci z zakresu zaburzeń związanych z terapią sensoryczną nie wyobrażają sobie codziennej pracy.
Idąc za wyjaśnieniem zaczerpniętym z artykułu Altogether Autism Journal Issue 1, 2017, są specjalnie zaaranżowaną przestrzenią, zaprojektowanym pomieszczeniem. Powstałą z myślą o wrażeniach zmysłowych dla osób o różnych zdolnościach, do sterowania zmysłami: dźwiękiem, oświetleniem, zapachem, dotykiem, temperaturą i przestrzenią.
Zastosowany sprzęt wielosensoryczny jest używany do stymulowania zmysłów i promowania przyjemnych doznań i dobrego samopoczucia.
Jak wygląda pokój sensoryczny?
Zazwyczaj takie miejsca są wyposażone w poduszki, materace po to, aby przebywające w nim dziecko nie zrobiło sobie żadnej krzywdy. Optymalnym rozwiązaniem są też miękkie, wyściełane podłogi i ściany.
Zawierają też sprzęty, które pomagają w ćwiczeniach osobom z zaburzeniami sensorycznymi, z autyzmem, ADHD i podobnymi.
Jeśli chcesz zaprojektować pokój sensoryczny warto zastosować się do 8 wskazówek, które ułatwią stworzenie tej idealnej przestrzeni.
-
Lokalizacja pokojów sensorycznych – sal terapii SI
To miejsce powinno być w lokalizacji, która nie będzie dostarczała dodatkowych, niepotrzebnych bodźców. Z dala od ruchliwych skrzyżowań, arterii, ulic. Hałas dobiegający z zewnątrz często może być dużym problemem! Jeśli w pokoju jest okno to powinno być odpowiednio dostosowane. Nie może być duże, rozpraszające, wpuszczające dużą ilość światła.
-
Rozmiar i kształt pokojów sensorycznych – jakie są właściwe?
Podstawowe pytanie podczas planowania takiego miejsca: jaka terapia będzie przeprowadzana, co w nim będzie? Jak sprzęt, gdzie będzie stał, wisiał. Jakie zmysły będą pobudzane?
Jeśli będzie np. prowadzona w danym pokoju terapia światłem to w może być niewielki pokój, raczej przytulny.
Jeżeli ćwiczące dziecko będzie miało wchodzić w interakcję z wieloma obiektami i ma za zadanie pracować nad wieloma zmysłami to w takim wypadku zdecydowanie potrzebujemy większej przestrzeni (min. 20 m2).
Wybierając konkretny metraż najlepiej wziąć pod uwagę projektanta, który dostosuje ustawienie sprzętów do na przykład wymogów bezpieczeństwa producentów. Często te wymogi są podyktowane zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa ćwiczących dzieci.
-
Klimatyzacja, wentylacja, chłodzenie pokojów sensorycznych
Niezwykle istotny czynnik, który powinien być wzięty pod uwagę podczas projektów.
Często ćwiczenia są związane z ruchem, przemieszczaniem się, przeciskaniem się, skakaniem. Niedopuszczalne jest doprowadzenie do stanu, gdzie ćwiczący będzie zmęczony, spocony, bez możliwości „zaczerpnięcia” tlenu. Trzeba również brać pod uwagę, że zamontowane światła, żarówki, oświetlenie mogą generować ciepło.
To jest specjalne pomieszczenie gdzie komfort przebywania w nim to podstawowy czynnik, wymagany do skupienia się na wykonywanych zadaniach.
Zamontowanie klimatyzacji lub odpowiedniego systemu wentylacyjnego, który zapewni utrzymanie optymalnej temperatury pozwoli na prawidłowe doświadczenia zmysłowe.
-
Oświetlenie pokoju ćwiczeń sensorycznych
Dzisiejsze technologie pozwalają na użycie oświetlenia, które nie emituje żadnych dźwięków, jak to kiedyś miało miejsce w przypadku klasycznych świetlówek – jarzeniówek. Zalecane jest wykorzystanie również możliwości przygaszania i rozjaśniania używanego oświetlenia za pomocą przełącznika, pilota bądź dzięki aplikacji w telefonie.
Zastosowanie nie nagrzewających się żarówek, oświetlenia LED, węży świetlnych sprawi, że ćwiczące dziecko nie będzie niepotrzebnie rozpraszane.
-
Zabezpieczenie akustyczne pokojów do terapii sensorycznej
Po wzięciu pod uwagę wyboru miejsca, ważne jest również, aby zastosować wszelkie dodatkowe izolacje akustyczne, które pomogą zapobiec niepożądanym i niespodziewanym zakłóceniom – hałasowi.
Zabezpieczone akustycznie pomieszczenie to takie, gdzie wyciszone są ściany, podłoga oraz sufit.
np. panele akustyczne – wygłuszające, wykonane z pianki poliuretanowej, izolatory akustyczne powinny spełnić swoje zadanie.
-
Zastosowane kolory ścian, podłóg, sufitów w sali doświadczania świata
Czy planujesz zastosowanie projektora wyświetlającego kolory, obrazy, zjawiska?
Jeśli tak- najbardziej odpowiednim kolorem będzie zastosowanie np. na 1 ścianie koloru oddającego rzeczywiste barwy wyświetlanych obrazów, czyli biały, kość słoniowa. Pozostałe ściany powinny być w spokojnych, pastelowych kolorach, bez wzorów rozpraszających koncentrację uwagi lub pobudzających kolorach (czerwony, jaskrawe).
Ciemne kolory są stosowane w przypadku kiedy będzie nam zależeć na tworzeniu skupionego obrazu, np. do tworzenia efektów fluorescencyjnych.
-
Podłoga – co na nią położyć?
Zaleca się, aby podłogi były dostosowane do rodzaju zajęć i prowadzonych w nich terapii. Kto będzie korzystał z pokoju, czy dzieci będą na podłodze leżały, skakały, biegały, ćwiczyły czy tylko po niej chodziły czy na niej siedziały?
Istotne jest również wzięcie pod uwagę aby mogły bez problemu jeździć po pokryciu podłogi wózki inwalidzkie, jeśli takie osoby będą korzystać z pomieszczenia.
Można zastosować różną kombinację np., dywanów, paneli, desek, materacy i mat. Wszystko dla bezpieczeństwa, komfortu ćwiczących osób.
-
Zabezpieczenia elektryczne.
Wszelkie gniazda elektryczne w pokoju sensorycznym wymagają zabezpieczenia (zwłaszcza w przypadku prowadzenia terapii dzieci do 5 lat). Najlepiej, jeśli wszystkie przełączniki, włączniki, gniazda elektryczne znajdują się tylko w jednym miejscu, blisko siebie. Dzięki temu terapeuta pracujący z osobami ćwiczącymi będzie miał większą kontrolę nad sprzętem. Takie rozwiązanie pozwoli na bezpieczną pracę, zmniejszy sytuacje zagrażające dzieciom.
Jakie są potencjalne korzyści z właściwie przygotowanych pomieszczeń do ćwiczeń integracji sensorycznej czy innych zaburzeń?
- Bezpieczeństwo osób przebywających w pokoju
- Zwiększona nauka i zabawa
- Poprawiona orientacja przestrzenna, równowaga psychiczna
- Brak zakłóceń powodujących dekoncentrację, strach, lęk
- Skupienie się na wykonywanych zadaniach, ćwiczeniach
- Lepsze wchłanianie i zatrzymywanie pozyskiwanych informacji
Jeśli planujesz otwarcie, projektowanie, wyposażanie pokoju sensorycznego zapraszamy do Sen-Si. Służymy fachową pomocą, posiadamy w naszym sklepie produkty własne oraz sprawdzonych producentów.
Starannie dobieramy asortyment tak, aby nie mieć wątpliwości co do właściwego użytkowania.
Zobacz produkty dostępne w sklepie Sen-Si do sal sensorycznych